Forum Flipperowe
Williams FUN HOUSE - Wersja do druku

+- Forum Flipperowe (https://forum.flippery.org.pl)
+-- Dział: Warsztat (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=107)
+--- Dział: Awaria! - prośba o pomoc (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Wątek: Williams FUN HOUSE (/showthread.php?tid=2788)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Williams FUN HOUSE - Krzychu74 - 04/06/2020

Cześć.
Po kilkunastu latach postanowiłem odkurzyć fliperka. Wcześniej stał w domu rodzinnym. Pamiętam tylko tyle, że przed "pauzą". Był z nim jakiś problem. Stał do końca już zabezpieczony w suchym, ogrzewanym miejscu.

Ale do rzeczy. Przed uruchomieniem zostały sprawdzone wszystkie wtyczki. Przewody. Bezpieczniki. Tranzystory. Wymieniony Jeden o nazwie Tip102. Bo z mechanizmem głowy było coś nie tak. Wypiąłem na wszelki wypadek wtyczki od płytki sterującej głową.

Blat i plastiki czyściłem z tydzień. Doprowadziłem fliper wizualnie na tip-top. Miałem pozytywne nastawienie.

Nadszedł moment kulminacyjny. Po ostrożnym włożeniu wtyczki do gniazda elektrycznego. Oczywiście tylko na kilka sekund. Z głowy zaczęły wydobywać się mocno zauważalne przepięcia. I mocny swąd. Natychmiast odpiąłem ! Trwało to zaledwie kilka sekund.
 
Szkody. Na płycie głównej w sekcji tranzystorów z dużymi radiatorami. Przepalone wszystkie. Oprócz pierwszego od prawej. I prawdopodobnie na górnej płycie z epromami lewy dolny tranzystor też poszedł. Dalszych szkód ciężko mi zdiagnozować.
Bo co najdziwniejsze. Wszystkie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe-bezpieczniki. Pozostały nie naruszone?!

Nic z tego nie rozumiem. I tu moje zapytanie do znawców tych maszyn. Dlaczego nie poszły bezpieczniki? Tylko tranzystory? I tak mocno coś tam się "iskrzy".

I od czego tu w takim przypadku ogólnie zacząć weryfikację problemu?

Nie będę ukrywał że temat mnie zaskoczył. I też mocno zniechęcił. No ale nie ustępuje. Chciał bym cokolwiek z tego zrozumieć. Na spokojnie. Bez pośpiechu.


RE: Williams FUN HOUSE - Pinball Wizard - 04/06/2020

Pamiętaj, że bezpiecznik to w zasadzie chroni przed "pożarem". Tranzystor "polegnie" w kilka milisekund podczas gdy bezpiecznik, szczególnie zwłoczny, ma czas zadziałania kilkaset razy dłuższy.
Co do przyczyny usterki nie mogę nic powiedzieć, bo za mało danych. Jedno co jest pewne, to to, że musiało dojść do jakiegoś zwarcia, skoro wystąpiły podane przez Ciebie objawy.
PS
Bezpiecznik nie jest zabezpieczeniem przeciwnapięciowym a przeciwprądowym.


RE: Williams FUN HOUSE - Krzychu74 - 05/06/2020

(04/06/2020, 22:26)Pinball Wizard napisał(a): Pamiętaj, że bezpiecznik to w zasadzie chroni przed "pożarem". Tranzystor "polegnie" w kilka milisekund podczas gdy bezpiecznik, szczególnie zwłoczny, ma czas zadziałania kilkaset razy dłuższy.
Co do przyczyny usterki nie mogę nic powiedzieć, bo za mało danych. Jedno co jest pewne, to to, że musiało dojść do jakiegoś zwarcia, skoro wystąpiły podane przez Ciebie objawy.
PS
Bezpiecznik nie jest zabezpieczeniem przeciwnapięciowym a przeciwprądowym.

Bezpieczniki były w większości fabryczne. Czyli Fast. Przed uruchomieniem sprawdzone multimetrem. Krańcówki przejechane drobnym papierkiem ściernym. Kondensatory na płycie głównej nie wyglądały na rozlane. Ani na wypukłe. Cała płyta została zdjęta. Tranzystory sprawdzone w ten sposób, że multimetr został ustawiony na "sygnał". Czarny przykładany do masy tranzystora. A czerwony do środkowej "stopki". Gdzie był sygnał. A następnie do krańcowych. Gdzie sygnału nie było. To jedyny sposób jaki znam na sprawdzenie tranzystorów na tzw. szybko. Bez demontażu. Ten sposób pokazał mi przed laty spec w retro wzmacniaczach. Wszystkie wtyczki wyjęte. W środek dany kontakt s-u Czyli nieszkodliwy alkohol ,aby wyczyścił ewentualne patyny.
Odczekane po tym czyszczeniu zachowawczo kilka dni. Aby sobie wyparował.
Starałem się nie spieszyć przed pierwszym uruchomieniem. Po tylu latach. Byłem szczegółowy i drobiazgowy. Wszystko oglądałem pod lupą. Nic nie wyglądało na upalone. Jedyne ciemne cienie zauważalne były pod dwoma mostkami prostowniczymi. Nie wiem czy to jednak jest istotne.
Wiem że podobnie się postępuje w motoryzacji. Najpierw po wielu latach, wszystko się sprawdza. Uzupełnia płyny. Uruchomienie to kwestia ostateczna.
Znalazłem się w punkcie wyjścia. A gorzej mówiąc w szarej ... D. Jeszcze się całkowicie nie zniechęciłem. Chciał bym "powalczyć ile sił starczy".
Nie wiem co teraz robić, i jak się dalej zabrać do diagnozy przyczyny.
Jak by któryś z was podrzucił kilka tez do sprawdzenia i na co zwracać w szczególności uwagę. To by było miło. Nie wiem czy na tym forum można dodawać jakieś zdjęcia. Więc w załączniku dodaje zdjęcia płyt. Licząc że administrator mi na to wyrazi zgodę.

jeszcze kilka zdjęć jeżeli administrator uprzejmie zezwoli ukazać


RE: Williams FUN HOUSE - NEX - 05/06/2020

Zdjecia oczywiscie mozna (a czasem nawet nalezy) wklejac (warto zwracac jedynie uwage na ich wage aby szybciej sie wczytywaly).
Na forum jest kilka osob z ranga "naprawiacz". To ludzie swietnie znajcy sie na naprawie maszyn. Widze ze odpisal Ci Wizard czyli nasz forumowy guru w tej dziedzinie. Postepuj wedlug Jego wskazowek a zdiagnozowanie problemu bedzie tylko kwestia czasu Wink


RE: Williams FUN HOUSE - Pinball Wizard - 05/06/2020

Fabryczne bezpieczniki są typu SLO-BLO, czyli zwłoczne (slow blow) i na tym zakończmy dyskusję o bezpiecznikach. Wymontuj płytę Power Driver Board (tę największą), obejrzyj ją od spodu i pokaż kilka fotek "ciekawszych" obszarów.


RE: Williams FUN HOUSE - Krzychu - 05/06/2020

Dobrze by też było jakbyś na fotkach oznaczył, co padło bo obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Druga sprawa, uruchomienie maszyny po długum czasie postoju powinno odbywać się etapami, tzn. najpierw samo cpu, potem dołączasz kolejne peryferia. Jeśli podpiąłeś wszystko naraz sam prosiłeś się o kłopoty.


RE: Williams FUN HOUSE - Krzychu74 - 06/06/2020

(05/06/2020, 15:48)NEX napisał(a): Zdjecia oczywiscie mozna (a czasem nawet nalezy) wklejac (warto zwracac jedynie uwage na ich wage aby szybciej sie wczytywaly).
Na forum jest kilka osob z ranga "naprawiacz". To ludzie swietnie znajcy sie na naprawie maszyn. Widze ze odpisal Ci Wizard czyli nasz forumowy guru w tej dziedzinie. Postepuj wedlug Jego wskazowek a zdiagnozowanie problemu bedzie tylko kwestia czasu Wink
 Serdecznie dziękuję

(05/06/2020, 16:07)Pinball Wizard napisał(a): Fabryczne bezpieczniki są typu SLO-BLO, czyli zwłoczne (slow blow) i na tym zakończmy dyskusję o bezpiecznikach. Wymontuj płytę Power Driver Board (tę największą), obejrzyj ją od spodu i pokaż kilka fotek "ciekawszych" obszarów.
Przepraszam, gdzieś najwidoczniej musiałem źle coś przeczytać o tych bezpiecznikach zwłocznych. Czytałem tylko jakiś traktat. I na zachodnich stronach. Z tłumaczem. Wymontowałem jak poleciłeś. Płyta główna wygląda od spodu ok". Udało mi się na tej płycie zlokalizować jeden uszkodzony tranzystor. Ten Zaznaczony na czerwono znakiem 'x'. Natomiast w sekcji tranzystorów z dużymi radiatorami. Jest wszystko przepalone. Prócz jednego tranzystora. Widocznego od lewej. Nie został on zaznaczony.
Na płycie muzycznej spalone są co najmniej dwa małe kondensatory. I przylegający tranzystor.
Z tył tej płyty idąca ścieżka była odspojona. Tam musiało coś się dziać. Została doklejona.
Multimetr pokazuje że scieżka nadal przewodzi .



Nic mi nie wiadomo o podłączaniu flipera etapami. Czy gdzieś na forum można o tym przeczytać ?


RE: Williams FUN HOUSE - mizet102 - 06/06/2020

hmmm tak sobie czytam??? Chcemy pomóc, ale zaczyna się kabaret. Fast czy slow?


RE: Williams FUN HOUSE - Krzychu74 - 06/06/2020

(06/06/2020, 16:42)mizet102 napisał(a): hmmm    tak  sobie  czytam???  Chcemy  pomóc,  ale zaczyna  się  kabaret.  Fast czy  slow?

Przepraszam jeżeli Pana śmieszę. Lub daje powód do prześmiewania?
Czytając wcześniej traktat o fliperach. I kilka niezwiązanych wątków z dziale napraw. Byłem święcie przekonany że fabryczne bezpieczniki w pinbalach są tymi szybszymi. Najwidoczniej popełniłem gafę.


RE: Williams FUN HOUSE - Pinball Wizard - 06/06/2020

Uruchamianie pinballa etapami polega mniej więcej na tym, że najpierw odłącza się wszystkie przewody idące od transformatora do płyty PDB i innych, włącza się maszynę i mierzy woltomierzem napięcia na odłączonych wtyczkach. Jeśli są poprawne, to podłącza je się do PDB, odłącza się od niej wszystkie inne wtyczki i kontroluje wartości napięć na punktach pomiarowych oznaczonych jako TP1, TP2 itd. Tak właśnie powinieneś teraz postąpić. Pewnym ułatwieniem są diody LED sygnalizujące obecność kluczowych napięć, ale pomierzyć i tak trzeba.

PS
Nie wszystkie elementy z blaszką i dziurką na płytach są tranzystorami. Na pięciu radiatorach na PDB są triaki a spalony element na płycie dźwiękowej, to stabilizator napięcia. Swoją drogą ciekawe, jak go sprawdziłeś multimetrem ustawionym na brzęczyk. Do takich pomiarów należało by go jednak wylutować.


RE: Williams FUN HOUSE - NEX - 06/06/2020

(06/06/2020, 16:42)mizet102 napisał(a): hmmm    tak  sobie  czytam???  Chcemy  pomóc,  ale zaczyna  się  kabaret.  Fast czy  slow?
mizet, nie każdy ma elektronikę w małym palcu...

(06/06/2020, 19:02)Krzychu74 napisał(a): Pana
Krzychu74, tu wszyscy mówimy sobie po imieniu.. znaczy po nicku Smile


RE: Williams FUN HOUSE - Krzychu74 - 06/06/2020

(06/06/2020, 20:47)NEX napisał(a):
(06/06/2020, 16:42)mizet102 napisał(a): hmmm    tak  sobie  czytam???  Chcemy  pomóc,  ale zaczyna  się  kabaret.  Fast czy  slow?
mizet, nie każdy ma elektronikę w małym palcu...

(06/06/2020, 19:02)Krzychu74 napisał(a): Pana
Krzychu74, tu wszyscy mówimy sobie po imieniu.. znaczy po nicku Smile
Dzięki NEX za koleżeńską uwagę. Oczywiście z przyjemnością się do niej zastosuje.

(06/06/2020, 19:28)Pinball Wizard napisał(a): Uruchamianie pinballa etapami polega mniej więcej na tym, że najpierw odłącza się wszystkie przewody idące od transformatora do płyty PDB i innych, włącza się maszynę i mierzy woltomierzem napięcia na odłączonych wtyczkach. Jeśli są poprawne, to podłącza je się do PDB, 
 Dzięki za wskazówki. Do pierwszego uruchomienia przygotowywałem się nad zwyczaj starannie. Lecz brakowało mi takiego forum, z informacjami jak u Was. W traktacie nie o wszystkim znalazłem informację. A szkoda, bo to biblia dla takich żółtodziobów jak ja. I pewnie zmarnowałem sobie tylko przez brak wiedzy flipera. Dlatego chcę zacząć raz jeszcze, i mam w związku z tym pytanie. Jak już odłącze wtyczki od transformatora. To czy czarny w multimetrze daje do masy flipera?. A czerwonym przykładam do każdego wtyku oddzielnie . W dwóch wtyczkach. Żółtej i tej multikolor. Dzięki jak byś mi podpowiedział. Pewnie ktoś w przyszłości może przecierać podobnie szlak jak ja. I przyda mu się ta cenna wiedza. Nie uszkodzi płyt idąc moim przykładem.


RE: Williams FUN HOUSE - Pinball Wizard - 07/06/2020

Gdy odłączysz wszystkie wtyczki doprowadzające napięcia z transformatora, to odłączysz również "masę", więc pomiary musisz przeprowadzać na parach przewodów. Np wtyczka od złączki J102 na PDB doprowadza napięcia 50 VAC i 16 VAC(napięcia przemienne i tak też należy ustawić zakres pomiarowy multimetru). 50 V ma być pomiędzy pinem 8 i 6 a 16 V pomiędzy 1 a 4 i tak dalej. Musisz posiłkować się schematem, tylko tam znajdziesz złączki doprowadzające napięcie do płytek - nie wszystkie wchodzą do PDB.

Tu możesz pobrać schemat dla maszyn WPC https://fdocuments.in/document/williams-wpc-95-schematics-manual.html


RE: Williams FUN HOUSE - Krzychu74 - 07/06/2020

(07/06/2020, 10:45)JPinball Wizard napisał(a): Gdy odłączysz wszystkie wtyczki doprowadzające napięcia z transformatora, to odłączysz również "masę", więc pomiary musisz przeprowadzać na parach przewodów. Np wtyczka od złączki J102 na PDB doprowadza napięcia 50 VAC i 16 VAC(napięcia przemienne i tak też należy ustawić zakres pomiarowy multimetru). 50 V ma być pomiędzy pinem 8 i 6 a 16 V pomiędzy 1 a 4 i tak dalej. Musisz posiłkować się schematem, tylko tam znajdziesz złączki doprowadzające napięcie do płytek - nie wszystkie wchodzą do PDB.

Tu możesz pobrać schemat dla maszyn WPC https://fdocuments.in/document/williams-wpc-95-schematics-manual.html
Ok ściągnąłem schematy i wydrukowałem. Dzięki za link.
Przepatrzałem je dokładnie. Jednak mała podpowiedz by się przydała. Jak znaleźć napięcia do poszczególnych "pinów" z danej wtyczki? Np. J102.  Na co patrzałeś dobierając 8-6 i że ma być na nich 50v, a 1-4 ma być 16v?
Jak to rozkminię. Sprawdzę sumiennie wszystkie wtyczki nawet po dwa razy.

Rozumiem że dla Ciebie to prościzna. Ale pewnie każdemu posiadaczowi flipera. Chcącemu zacząć go poznawać, i ogarniać. Będzie to niezbędne.Tym bardziej jeżeli z elektroniką flipera musi mierzyć się po raz pierwszy. Gdyż te schematy są ogólnie bardzo słabo czytelne.

Proszę o kilka podpowiedzi. Nawet może być płatnie na priv.


RE: Williams FUN HOUSE - Pinball Wizard - 07/06/2020

Obejrzyj dokładnie stronę 4 (power wiring diagram Sheet 2 of 2). Tam masz podane napięcia, numery złączek i numery pinów. Niektóre są zdublowane ale to nie powinno Cię mylić.

PS
Ja nie patrzałem, ja patrzyłem.