Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to jest z dmd?
#1
Mam taki ktòry ledwo świeci a z bliska jak mu się przyjrzeć to świecą obwòdki pikseli a środek jest czarny.
Wyświetlacz włącza sie odrazu po odpaleniu maszyny.
Mam też taki ktòry świeci bardzo jasno ale dopiero po kilku minutach czyli po rozgrzaniu a przed tym brakuje części obrazu.

Czy mògłby ktoś bardziej doświadczony rozwinąć temat wypalania się dmd i w jakim przypadku można coś na to poradzić a w jakim nie i czy podnoszenie napiecia dmd jest niezdrowe dla maszyny oraz jak ewentualnie je wykonać.
Odpowiedz
#2
Zawsze poniesienia napięcia jest niezdrowe . Jak nowy własciciel maszyny dowie źe specjalnie podniosłeś napiecie na DMD może być przyczyną wielu powikłań zdrowotnych .
Nie kombinuj jak zwykły handlarz wymien na nowy.
Im większą mądrość posiadasz, tym z większą ilością debili musisz się użerać..

http://www.pinballowners.com/dr.diablo
Odpowiedz
#3
Ty to nie stronisz od epitetów, Diablo. I po co? DMD to jest wyświetlacz plazmowy, czyli czynnikiem świecącym jest zjonizowany gaz zamknięty pomiędzy dwoma szklanymi płytkami i "przypalany" odpowiednimi elektrodami. Szczegóły budowy w googlach a szersze opisanie niebawem w stosownym dziale. Teraz mogę Ci (Radsson) powiedzieć, że wyświetlacze plazmowe się starzeją. Objawia się to właśnie osłabioną jasnością pikseli. Owszem, można je "podkręcić" dodając napięcia, ale taki zabieg spowoduje również zwiększenie prądu potrzebnego do zasilania DMD czyli zwiększenie mocy. Dla przypomnienia, moc elektryczna jest iloczynem napięcia i natężenia prądu. Podzespoły pinball'a nie są zaprojektowane tak, aby wytrzymać zwiększony pobór mocy i oprócz tego, że "dopalony" wyświetlacz szybko wyzionie ducha, to jeszcze zabierze ze sobą do krainy wiecznych łowów kilka innych, nierzadko cennych, podzespołów.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#4
Dzięki Wizard za naświetlenie sprawy tak podejrzewałem , że to niezdrowe dlatego wolałem zapytać. Wyczytałem za to że można obniżyć napięcie w alfanumerykach i to znacząco przedłuża ich żywot a świecą bardzo delikatnie słabiej. Wystarczy wymienić diody na 91v zamiast 100 co zrobiłem kiedyś w Whirlwindzie.

Co do Diablo..... no cóż każdy mierzy swoją miarą....
Odpowiedz
#5
zamiast podziękować za ostrzeżenie w uniknięciu awarii i możliwości złapania sińca pod okiem taka wdzięczność , oj Radsson :-)
Im większą mądrość posiadasz, tym z większą ilością debili musisz się użerać..

http://www.pinballowners.com/dr.diablo
Odpowiedz
#6
Fascynujace jest to ze ty naprawde wydajesz sie byc zadowolony ze swojego "żartu" nie zdajac sobie sprawy ze ani to smieszne a nawet niesmaczne zatem odpowiem ci na tym samym poziomie.

Przyszedłeś do mojego wątku i narobiłeś tu kupę.
Następnym razem jak ci się zachce kupę to proszę idz zrobić ją w samotności.
Odpowiedz
#7
Radsson napisał(a):...Wyczytałem za to że można obniżyć napięcie w alfanumerykach i to znacząco przedłuża ich żywot a świecą bardzo delikatnie słabiej...
Potwierdzam. Dotyczy to również DMD i dlatego po kilku pierwszych tytułach z DMD Williams i Bally obniżyli napięcia zasilające DMD. Dlatego prawdopodobnie tyle z nich dożyło do dzisiaj. Te mocniej eksploatowane niestety mają powoli dosyć.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#8
Niby sie zgadza, ale jak ktos ma dogorywajacy wyswietlacz to moze go lepiej ozywic na jakis czas podnoszac napiecie na płycie. W warunkach domowych posłuzy jeszcze kilka lat. Tym bardziej ze pierwsze wersje miały wyzsze napiecie - wiec sama płyta z zasilaczem wytrzyma wieksze obciazenie...

Wiec czy to zdrowe czy nie zdrowe dla maszyny powinien okreslic własciciel tejze maszyny.
Odpowiedz
#9
Odsyłam do tego wątka:
http://forum.flippery.org.pl/viewtopic.php?t=2224
W rozdziale "Przeciążenie stabilizatora" są zdjęcia zasilacza DMD, który nie był wcale podkręcany, jedynie zasilał dogorywający DMD. A jak by wyglądał, gdyby go jeszcze podkręcić? Wnioski niech każdy wyciągnie sam. Oprócz tego takie podkręcenie może spowodować resety. Polecam lekturę.
szeryfisch napisał(a):Wiec czy to zdrowe czy nie zdrowe dla maszyny powinien okreslic własciciel tejze maszyny.
Nie podzielam tego poglądu. To jest Z PEWNOŚCIĄ NIEZDROWE dla maszyny. Właściciel decyduje jedynie czy ją dorzynać czy nie.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#10
dorzynać Panie Miodek ;-)
A gdyby geje opanowały nasze dzieje, to skąd na świecie brały by się geje ???



http://www.pinballowners.com/jarnie
Odpowiedz
#11
Dzięki! :oops:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#12
Czy ktoś mógłby mi podać dokładne wymiary wyświetlacza dmd ? Potrzebuję rozmiar szkiełka i otworu w back box.
Odpowiedz
#13
Szkiełko 14X4 cale, okienko o pół cala mniej na obu wymiarach.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#14
Dzięki.

Obszar aktywny wypełnia całe okienko czy jest trochę mniejszy?
Odpowiedz
#15
Jest trochę mniejszy.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości