Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kings of steel - martwy...
#1
Witam,

Kupiłem uszkodzonego KINGS OF STEEL i teraz próbuję go ożywić.

Na początek opiszę co jest. Nic nie działa poza oświetleniem - czyli niewiele.
SERVICE MANUAL jaki mam z netu nie za bardzo jest konkretny, gdyż już na początku zakłada, że jeżeli dioda na płycie głównej nie zaświeci się siedem razy to płyta jest do wymiany. Ja na początku miałem "zero" błyśnięć i na początek okazało się, że przepala się bezpiecznik +5V (jak dobrze kojarzę F3) w module zasilacza. Po wymianie dalej się przepalał. Dopiero odpięcie modułu z dźwiękiem spowodowało, że ruszyła płyta główna. Ruszyła czyli coś tam drgnęło, bo nic nadal nie działa poza tym, że dioda mruga dwa razy... I teraz pytanie do znawców tematu. Czy jestem w stanie kombinować z płytą. Co oznacza dwukrotne mrugnięcie diody i ew. gdzie mam szukać części zamiennych.

Pozdrawiam i z góry dzięki za podpowiedzi...

LEEYO
Odpowiedz
#2
Gdzie ja posiałem moją magiczną kulę do wróżenia? Pinball Wizard - pożyczysz swoją ?

Na początek odepnij wszystko co się da i pomierz napięcia na płytce obok transformatora.
Wrzuć też zdjęcia elektroniki w dużej rozdzielczości.
Odpowiedz
#3
Chyba na początek zostałeś rzucony na zbyt glęboką wodę.
Żadnego wypinania wtyczek zasilacza. Jeżeli dioda LED sie odezwała znaczy to, ze napiecia dochodzące do MPU sa poprawne. Procesor równiez jak widać działa. Z płyty MPU wyciągnąc wszystkie wtyczki oprócz J4(zasilanie) . Dioda musi mrugnąć 7 razy aby program wystartował.
Sprawdzić stan bateryjki 3,6v oraz ściezki nad bateryjką, ścieżki obok SRAM 5101(b. czesto przerwane).
Piersze mrugnięcie- ROM ok. Drugie - 6810 jest ok. I dochodzimy do trzeciego ktorego brak a to oznacza błąd SRAM 5101. Czyli dochodzimy do tego co wczesniej pisałem.
Stawiam na uszkodzenie SRAM, uszkodzenie ścieżek lub podstawki tej pamięci. jednoczesnie nadmieniam, że mogą byc inne uszkodzenia których tu nie sposob opisac. Jezeli doprowadzisz do 7 mrugnięć LED to wtedy dopiero można sie bawić w dalsza diagnostykę.
mizet102
Odpowiedz
#4
Potwierdzam, 5101 wielokrotnie był przyczyną, że nie startowały mi stare Bally.
BTW: Stare Sterny mają podobną płytę.
A gdyby geje opanowały nasze dzieje, to skąd na świecie brały by się geje ???



http://www.pinballowners.com/jarnie
Odpowiedz
#5
Poki co dzieki za sugestie. Zabiore sie za to w weekend I dam znac )))
Podrawiam

...

Nie wytrzymałem i wykręciłem płytę. Bateria rozładowana do zera. Mam wstawić coś konkretnego czy raczej szukać po napięciu 3.6V i jakaś duża pojemność?

Druga sprawa to ścieżka w okolicy baterii - jest cała więc rozumiem, że coś z pamięcią? Chyba, że kontrola pamięci wykrywa, że brak jest podtrzymania napięcia (bateria) i wywala błąd...

Pozdrawiam i liczę na kolejne wskazówki.
Odpowiedz
#6
Pomierzylem przejścia z pamięci na luty - Wasza racja. Pomimo tego, że wyglądało ok nóżki w podstawce były przezarte. Wylutowalem już stara podstawkę i może uda mi się dzisiaj kupić nową. Będę oczywiście informował o postępach...
Odpowiedz
#7
W miejsce zużytego akumulatorka może coś takiego?
http://www.tme.eu/pl/details/bat-er14505...505pf-1x1/
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#8
Sprawna płyta ma zadziałać również bez akumulatora.
mizet102
Odpowiedz
#9
Raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc - w końcu wymieniłem dzisiaj podstawkę pod pamięć. Flipper rusza, tylko mam jeszcze problem z modułem dźwięku - po podłączeniu wywala bezpiecznik 5V.
Jest tam część zasilalająca więc będę szukał, ale może to coś standartowego? Druga sprawa to akcesoria typu gumki, czy co tam jeszcze może być na planszy do wymiany. Nie ma też kulki do gry... Jest jakiś sklep gdzie dam radę to kupić?

Pozdrawiam i niezmiernie Wam dziękuję za pomoc - bez Was pewnie bym nie doszedł co jest grane.

Pozdrawiam
LEEYO
Odpowiedz
#10
Gdzieś tu na forum był założony taki temat gdzie i co najlepiej kupić ale chyba dawno umarł....
Osobiście kilka razy (dokładnie 3) zamawiałem w Pinbalcenter http://www.pinball.center/ ale te cieloki zawsze ale to ZAWSZE coś popieprzą w zamówieniu i gumki mają do d...
Gumki najlepsze są oryginalne STC ale sam bym chętnie się dowiedział gdzie je najlepiej kupić...
Odpowiedz
#11
Gumki STC zamawiałem w SuzoHapp,zapłaciłem około 230 zł.razem z przesyłką,do ceny tych gumek doliczają podatek,znajdziesz je na stronie 14.Zawsze trochę jest taniej niż te co są na Allegro gdzie te same gumki kosztują nie co ponad 300 zł. http://eu.suzohapp.com/products/category...ry/pinball
Pinball EM
Odpowiedz
#12
Zamawiając cały pojemnik różnych gumek to trochę bez sensu bo dla jednego flippera wykorzystasz ich małą część a reszta będzie Ci leżeć.Lepie zamówić pakiet dedykowany dla danego flippera.Są firmy które piszą że są to gumy STC ale jak jest naprawdę to nie wiem.
Odpowiedz
#13
Gumki w końcu zamówię dedykowane. Fakt nie ma co przepłacać. Kolega gdzieś mi to namierzył już.

Co do modułu dźwięku - znalazłem od strzału zwarty kondensator - po wymianie wszystko działa. Zobaczymy jak się pozakłada nowe gumki...

Pozdrawiam i dzięki za uwagi i pomoc
LEEYO

PS. Mam nadzieję, że za niedługo uda mi się kupić kolejną maszynę. A może ma ktoś w miarę zaufane miejsce? Najlepiej do lekkiej renowacji, tak żeby cenowo było atrakcyjnie...
Odpowiedz
#14
Witam,
Wracam po małej przerwie. Po ostatniej naprawie flipper odstał jakiś czas ze wzgl. na przeprowadzkę. Po podłączeniu do sieci wybijał bezpieczniki. Okazało się, że filtr zakłóceniowy robił zwarcie. Wymieniłem filtr, dzisiaj przeczyściłem go, wymieniam gumki i zonk... nie działają łapki, bumbery i inne aktywne rzeczy. Ogólnie grają dźwięki, nalicza punkty jak się zewrze styki lub naciśnie pułapki, ale nie mozna grać. Tak na szybko może ktoś doradzić gdzie zacząć szukać. Na razie myślę, że może jakiegoś napiecia nie ma, które jest od zasilania tych rzeczy, które wymieniłem...

Pozdrawiam
LEEYO
Odpowiedz
#15
Myślisz we właściwym kierunku, ale nie jedynym... Keep going.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości