Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przywitania na forum
#1
Ostatnio otrzymuje od Was bardzo dużo opinii i sugestii w kwestii... przywitań.
Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałem ze ten temat może wywoływać aż tyle dyskusji ;-)

Generalnie większość osób domagała się aby przywitanie nowych użytkowników było czymś zalecanym ale nie obowiązkowym.
Dodajmy wiec może stosowny zapis w Regulaminie. Poniższej propozycja takiego zapisu:

7. Nowym użytkownikom forum sugerujemy skorzystanie z odpowiedniego wątku w którym mogą przywitać się i ewentualnie napisać kilka słów o swojej pasji do flipperów. (LINK). Takie przywitanie jest mile widziane jednak jego brak nie jest traktowany jako złamanie regulaminu - nowy użytkownik sam podejmuje decyzję czy chce skorzystać z ww. wątku czy nie.

Co o tym sadzicie?
Odpowiedz
#2
Moim skromnym zdaniem malo kto czyta regulamin. Zaklada z gory ze pewnie nie mozna przeklinac, wrzucac reklam i tresci xxx. Wchodzi ktos na forum prosi o pomoc a zamiast pomocy dostaje zje.e bo nie powiedzial dziendobry w odpowiednim dziala. I juz sie wszystkiego odechciewa.
Mezik
Odpowiedz
#3
Popieram mezika. Taka nasza mentalność - nie czytamy regulaminów, nie czytamy instrukcji obsługi, kodeks drogowy przeczytaliśmy, bo potrzebny był do egzaminu a potem olewamy. Przecież nikt nam nie będzie mówił, jak mamy się zachowywać i narzucał nam jakichś zasad. Ludzie oczekują, że nikt nie będzie reagował na ich zachowanie, bo co komu do domu... A Ci, którzy reagują, to jacyś pomyleńcy - nie mają co robić? Zatem olać regulamin ergo skasować go. I tak każdy wie o co chodzi...
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#4
mezik napisał(a):Moim skromnym zdaniem malo kto czyta regulamin. Zaklada z gory ze pewnie nie mozna przeklinac, wrzucac reklam i tresci xxx.

Co do Regulaminu to zawsze był i będzie (bo po prostu być musi) - tak jak na każdym innym forum czy jakimkolwiek serwisie internetowym i nie tylko (w Muzeum też zapewne jest ;-) ).

mezik napisał(a):Wchodzi ktos na forum prosi o pomoc a zamiast pomocy dostaje zje.e bo nie powiedzial dziendobry w odpowiednim dziala. I juz sie wszystkiego odechciewa.

I właśnie w tej kwestii trzeba coś ustalić. Sporo ludzi (nawet wczoraj podczas turnieju chyba 3 czy 4 osoby) zwracało uwagę iż nowi użytkownicy którzy pominą przywitanie są potem zbyt ostro przywoływani do porządku.

Dlatego zaproponowałem aby umieścić w Regulaminie zapis iż przywitanie się nowego użytkownika jest mile widziane ale nie jest konieczne (a brak takiego przywitania nie powinien być powodem do opieprzania takiego użytkownika).

Rozumiem że zdania są rożne (jedni uważają ze to podstawowy element kultury, inni że nie ma to wielkiego znaczenia) ale po to założyłem ten watek aby w końcu to uporządkować gdyż jak wspomniałem temat zbyt często pojawia się ostatnio w dyskusjach dotyczących forum.
Odpowiedz
#5
Oczywiscie nie chodzilo mi o to zeby regulaminu nie bylo. Wiadomo ze musi byc. Tylko wlasnie jak ktos nowy wejdzie i sie nieprzywita i od razu cos napisze to go besztaja Smile a jak by tak jeszcze nie daj Boze jakis blad gramatyczny czy ortograficzny walna to juz moze zamykac konto bo go tu zjedza zywcem Smile a moze nie do konca o to chodzi.
Mezik
Odpowiedz
#6
Nieeee, no jasne, piszmy, jak chcemy i nic nikomu do tego... Pora umierać :evil:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#7
Pinball Wizard napisał(a):Nieeee, no jasne, piszmy, jak chcemy i nic nikomu do tego... Pora umierać :evil:

Wizard tego świata już się nie zmieni to XXI wiek.
Odpowiedz
#8
No tak bo jak niewykszatlalcony czlowiek ktory ledwo skonczyl podstawowke i nigdy orlem z rodzimego jezyka nie byl kupi sobie flippera i ma problem to nie ma tutaj czego szukac! Moze nazwe zmienic na "forum flipperowe poprawnej polszczyzny" Smile
I gnebic wszystkcch ktorzy maja mniejsze iq/wyksztalcenie od przecietnego Smile
Mezik
Odpowiedz
#9
I to by bylo Hyba Fszystko F tym temacie bo Jusz Niemam Wiencej nic Dododania.
Mezik
Odpowiedz
#10
A gdyby tak ten nieszczęśnik poczuł, że ma parę rzeczy do nadrobienia, to "manie" fliperów by mu obrzydło???
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#11
Ja też nie mam oszałamiającego wykształcenia - ledwie technikum (studiów nie skończyłem) ale jest mi wstyd, gdy popełniam błędy. Również te w wymowie, pisowni itp. Rzecz w tym, że większości wstyd nie jest. I mamy to, co mamy.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#12
Założyłem ten wątek aby pogadać o kwestii tych nieszczęsnych przywitań a temat pisowni to trochę inna sprawa. Skoro już jednak poruszyliście i ten temat to pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie.
mezik napisał(a):No tak bo jak niewykszatlalcony czlowiek ktory ledwo skonczyl podstawowke i nigdy orlem z rodzimego jezyka nie byl kupi sobie flippera i ma problem to nie ma tutaj czego szukac! Moze nazwe zmienic na "forum flipperowe poprawnej polszczyzny" Smile I gnebic wszystkcch ktorzy maja mniejsze iq/wyksztalcenie od przecietnego Smile
Pinball Wizard napisał(a):Ja też nie mam oszałamiającego wykształcenia - ledwie technikum
IMO sposób pisania (szczególnie w internecie) nie zawsze musi mieć związek z wykształceniem. Przeglądarki posiadają wbudowane słowniki i jeśli ktoś pomimo, iż widzi, że naście słów pali mu się na czerwono klika "wyślij" to robi to raczej z niechlujstwa lub braku poszanowania dla rozmówców a nie z braku wiedzy. Posty powinno pisać się w taki sposób aby czytający nie mieli problemów z ich właściwym odczytaniem (nie mam tu na myśli na przykład drobnych błędów, braku PL czcionki czy interpunkcji)
mezik napisał(a):I to by bylo Hyba Fszystko F tym temacie bo Jusz Niemam Wiencej nic Dododania.
Odniosę się jeszcze do tego zdania które dla jaj tu napisałeś - to świetny przykład! Jakieś naście lat temu taki sposób pisania był modny i stosowany przez wielu "chcących się wyróżnić" nastolatków. Dziś praktycznie zanikł m. in. dlatego, że (wtedy) na wielu poważnych forach użytkowników piszących w taki sposób po prostu wykopywano bez słowa (lub w najlepszym przypadku totalnie ignorowano). Oczywiście to zdanie które wrzuciłeś to skrajność ale gdyby ludzie tolerowali każdy sposób pisania to prawdopodobne, że do dziś nadal tego typu "język" byłby w sieci powszechnie stosowany...




Reasumując Panowie. Uważam że faktycznie zbytnie przywiązywanie uwagi do drobnych błędów jest zbyteczne, może być drażniące i czasem lepiej je zignorować ale z drugiej strony totalne poluźnienie zasad może prowadzić w skrajnym przypadku do utraty przejrzystości danego serwisu i w efekcie zniechęcić ludzi do jego odwiedzania - dlatego najlepiej nie przesadzać w żadną stronę Smile

Jeśli chodzi to "upominanie" o brak przywitania czy zbyt niechlujnie napisane posty to IMHO (gdy komuś to przeszkadza) zamiast strofować nowego użytkownika może go... zignorować (co dla osoby szukającej szybkiej pomocy/porady może być o wiele bardziej bolesne niż bezpośrednie zwrócenie uwagi) ;-)

Parę lat temu na jakimś forum (chyba motoryzacyjnym) widziałem w podpisie u jednego użytkownika coś w stylu "pomagam tylko osobom szanujących innych" a był to podpis osoby uważanej tam za mega eksperta, więc ludzie siłą rzeczy starali się bardziej przykładać do pisowni Wink
Odpowiedz
#13
Czepianie sie o przywitanie jest bez sensu na forum. Jak ktoś bardzo chce to niech sobie wyjdzie lepiej na ulicę i zacznie mówić dzień dobry innym, to jest szansa że się przynajmniej parę osób uśmiechnie. Czepianie się o ortografię czy interpunkcję - to nieco zależy od skali przegięcia. Czepianie się i tworzenie off topów na kilka(naście) postów o rzeczy typu włącznik czy załącznik świadczy o tym, że ktoś chyba dawno sobie nie po.....ł. Smile
Odpowiedz
#14
A nie dałoby rady wydzielić temat "Nowy? Przywitaj się!" czy jak mu tam w taki sposob, aby był na samej górze forum (nawet jako osobny dział)? Bo jest jakaś tam liczba osób, które wchodzą tu prosząc o pomoc i są totalnie nieświadomi tego, że taki wątek istnieje. Jakby był na stronie głównej forum w jakiejś czerwonej czcionce to inna sprawa.
Co do poprawnej polszczyzny to już, moim zdaniem, kwestia estetyki i chęci. Jak ktoś jest abnegatem i nie wykazuje zainteresowania pisownią ani elokwencją to nic nie zrobisz.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości